Pátranie po víruse, ktorý spôsobil zlatú horúčku má prvý výsledok. Alebo aspoň zaujímavú stopu. Avšak pri jeho hľadaní bolo treba eliminovať to, čo za horúčkovým rastom ceny zlata nestojí. Tak určite to nie je fyzický dopyt po zlate, ktorý sa na Západe naopak zrútil.
Niektorí díleri predávajú zlato dokonca so zľavou, predaje zlatých orlov z americkej mincovne v marci medziročne klesli o 96 percent, zatiaľ čo predaje mincí a zliatkov austrálskej Perth Mint sú medziročne o 80 percent nižšie. Dokonca na minime za takmer pol desaťročia.
Veľké rafinérie síce odlievajú kilové tehly pre Áziu, avšak to je zmena toku, ale nie kvantity. „Držba zlata vo fondoch ETF sa znížila o 465 ton čiže o 15 percent. Dokonca aj nákupy centrálnych bánk sa zmiernili, ako dokazuje iba 19 ton zakúpených vo februári. Čínsky dopyt je určite horúci, ale tu kompenzuje oveľa slabší indický dopyt,“ popisuje svoje dedukcie Ross Norman na webe Metals Daily.
„Za cenovým skokom zlata by sme očakávali fyzický presun rádovo niekoľko stoviek ton, ale o tom neexistujú žiadne dôkazy. Ani dáta LBMA (Asociácia londýnskeho trhu so vzácnymi kovmi, pozn. aut.) nenaznačujú žiadne mimoriadne nákupy.
A pritom vieme, že nákupy sú obrovské, zdanlivo ľahostajné k trhovým signálom a fundamentom. A pravdepodobne za nimi nestojí centrálna banka,“ pokračuje expert na vzácne kovy.
A čo opčný trh? Komoditná burza v Chicagu zaznamenala niekoľko veľkých obchodov. Ale ani tie nestačia na to, aby trh so zlatom posunul o toľko vyššie. A tak zostáva trh s OTC opciami, ktorý, ako sa Normanovi zdá, potvrdzujú aj nové údaje LBMA.
OTC je skratka pre mimoburzový trh, ktorého účastníci uzatvárajú obchody po internete, telefonicky a prostredníctvom dílerov namiesto klasického obchodovania. Nemá žiadne centrálne obchodné miesto, nie je dohľadateľný.
„Niekto evidentne urobil monumentálnu stávku na zlato prostredníctvom trhu s OTC opciami. Dôvod je jasný: Trh je dostatočne likvidný, ale nie úplne priehľadný. Zdá sa, že niekto stavil obzvlášť veľkú sumu na zlato a stlačil trh.
Ako cena rastie, kupujú ďalšie … vytvárajú dominový efekt. Ale diabol sa skrýva v detailoch, ktorých, pretože ide o OTC trh, je poskrovne. Nepoznáme presné objemy, ceny ani dátumy vypršania platnosti… vieme len, že obchod sa zdá byť extrémne veľký,“ tvrdí Norman.
Čo sa teda stane, keď opcia vyprší a trh so zlatom sa vráti k základom ponuky a dopytu. Stihne americká centrálna banka do tej doby znížiť úrokové sadzby, čo by malo priniesť dvojciferné zisky zlata?
„To do značnej miery závisí od tajomného sveta obchodu s opciami a od toho, kam smeruje hlavný úder. V každom prípade to dostalo zlato na novú obežnú dráhu a dáva mu úplne novú príťažlivú silu,“ uzatvára Norman.